Duminica a 11-a după Rusalii|Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_20.08.2017_Slujire Catedrala-1Duminică, 20 august 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sf. Ierarh Nicolae” și „Sf. Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre iertarea aproapelui, după îndemnul Mântuitorului, atât din pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, cât și din rugăciunea domnească, în care ne rugăm de fiecare dată „și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri”.

La final, Preacucernicul Părinte Ovidiu – Gheorghe Murari, noul preot de la parohia „Înălțarea Domnului” din orașul Simeria, protopopiatul Orăștie, a fost hirotesit duhovnic.


GALERIE FOTO