Duminica a 24-a după Rusalii la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva


În Duminica a 24-a după Rusalii, 7 noiembrie 2021, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre pericopa evanghelică citită în această Duminică la Sfânta Liturghie, explicând că minunea învierii fiicei lui Iair este o mărturie clară a existenței noastre dincolo de moarte, noi având datoria să ne ostenim permanent pentru ca sufletul nostru, în cealaltă lume, veșnică, să fie împreună cu Dumnezeu, în Împărăția Sa, în comuniunea sfinților.


GALERIE FOTO