Duminica a 25-a după Rusalii la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 25-a după Rusalii, 12 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a rostit omilia pericopei evanghelice citite în această duminică la Sfânta Liturghie, explicând că exemplul samarineanului milostiv ne arată că prin fapte bune și printr-o atitudine sinceră, iubitoare și binevoitoare față de cei de lângă noi și, mai ales, față de cei aflați în suferință se poate dobândi mântuirea sufletelor și Împărăția lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO