Hram la biserica „Sfântul Mare Mucenic Mina” din Deva


Sâmbătă, 11 noiembrie 2023 în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Mina, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Mare Mucenic Mina” din Deva, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa, vorbind despre suferințele martirilor din primele secole creștine, care și-au jertfit viețile pentru Hristos, a explicat celor prezenți că doar prin rugăciune și prin menținerea gândurilor și a inimii la Dumnezeu pot fi biruite toate încercările lumești.

La finalul slujbei, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor încredințați spre păstorire, Preotul paroh Alin Dănescu, Inspector în cadrul Sectorului Economic al Centrului Eparhial din Deva, a fost hirotesit iconom-stavrofor, primind și distincția eparhială „Ordinul Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop”.


GALERIE FOTO