Duminica a 28-a după Rusalii la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 28-a după Rusalii, 13 decembrie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, arătând că cina despre care vorbește Mântuitorul Iisus Hristos în parabolă prefigurează cu claritate Împărăția Cerurilor de aici și de dincolo – de aici întrucât Împărăția lui Dumnezeu are o dimensiune și în prezent, nu doar în viitorul eshatologic al umanității. Biserica ne avertizează deci că pentru a intra în Împărăția de dincolo trebuie mai întâi să deschidem poarta ei încă de aici, prin participarea la viața Bisericii și prin integrarea noastră în lumea valorilor divine.


GALERIE FOTO