Sărbătoarea hramului Catedralei Episcopale din Deva


În ziua pomenirii Sfântului Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni, 6 decembrie 2020 – Duminica a 27-a după Rusalii, Catedrala Episcopală din Deva și-a sărbătorit hramul de iarnă.

Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, și Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim, despre învățăturile pe care le desprindem din viața Sfântului Ierarh Nicolae, cinstit cu mare evlavie la noi în țară deoarece a avut un mod de viață exemplar și rămâne un model viețuire până în zilele noastre, pentru a spori duhovnicește.

La finalul slujbei, arhipăstorul locului, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Nicodim, soborului slujitor și tuturor credincioșilor prezenți la hramul Catedralei devene.


GALERIE FOTO