Duminica a 29-a după Rusalii la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 29-a după Rusalii, 14 ianuarie 2024, Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, vorbind despre minunea vindecării celor 10 bolnavi de lepră, din pericopa evanghelică a acestei Duminici, a explicat că doar unul dintre ei și-a vindecat și sufletul, acela care s-a întors și I-a mulțumit lui Dumnezeu din toată inima, căzând la pământ în fața Mântuitorului Iisus Hristos. De asemenea, Preasfinția Sa a îndemnat pe cei prezenți să fie mulțumitori și recunoscători față de Dumnezeu, împlinind poruncile Sale și învățând și pe alții despre Lumina cea adevărată a Sfintei Evanghelii.


GALERIE FOTO