Duminica a 6-a după Rusalii în parohia Sarmizegetusa


În Duminica a 6-a după Rusalii, 19 iulie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în parohia Samizegetusa din Protopopiatul Hațeg. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat o slujbă de sfințire a noilor icoane de pe catapeteasma bisericii cu hramul „Duminica Mironosițelor”, după care a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, despre minunea vindecării slăbănogului din Capernaum, a subliniat faptul că Dumnezeu voiește sănătatea oamenilor, boala fiind un dușman împotriva căruia Mântuitorul Hristos a luptat și pe care a vindecat-o ori de câte ori a găsit în om voință spre însănătoșire.

La finalul slujbei, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor din parohia încredințată spre păstorire preotul Raul Șipoș a fost hirotesit iconom.


GALERIE FOTO