Duminica a 9-a după Rusalii în parohia Balșa


În Duminica a 9-a după Pogorârea Sfântului Duh, 9 august 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Balșa, Protopopiatul Orăștie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. La momentul rânduit din cadrul slujbei, teologul Daniel Popa a fost hirotonit întru diacon pe seama Catedralei Episcopale din Deva.

La predică Preasfinția Sa a rostit omilia pericopei evanghelice – despre umblarea Mântuitorului Iisus Hristos pe mare și potolirea furtunii – arătând că în viața noastră sunt multe furtuni, dar întotdeauna Hristos ne stă alături și prin credință putem învinge greutatea încercărilor.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie împreună cu soborul slujitor au săvârșit o slujbă de sfințire a Căminului Cultural din localitate.


GALERIE FOTO