Duminica a doua a Postului Mare in Episcopia Devei si Hunedoarei

EPDH - 08.03.2015-19Duminică, 8 martie 2015, a doua a Postului Mare (a Sfântului Grigorie Palama), Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a parohiei Feregi din protopopiatul Deva.

Sfânta noastră Biserică a rânduit încă din anul 1368 ca a doua Duminică a Postului Sfintelor Paști să fie închinată cinstirii Sfântului Grigorie Palama, ca întărire și pecetluire a proclamării dreptei credințe din Duminica precedentă, a Ortodoxiei, credință prin care dobândim lumina cea neapusă a harului lui Dumnezeu și viața cea veșnică a Împărăţiei Sale.

Cu ocazia săvârșirii Sfintei Liturghii, Preasfinția sa a hirotonit în treapta de preot pe preacucernicul părinte diacon Popovici Alin Nicușor, care va păstori credincioșii din parohia Petrila I, din cadrul protopopiatului Petroșani.


GALERIE FOTO