Duminica a IV-a din Postul Mare în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 10.04.2016-15Duminică, 10 aprilie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” a parohiei Certeju de Sus din cadrul protopopiatului Deva, județul Hunedoara, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a tâlcuit credincioșilor prezenți atât pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, în care aflăm că lupta împotriva celui rău trebuie întărită prin post și prin rugăciune, cât și sensul pentru care această a patra duminică a Postului Mare a fost rânduită de către Biserica noastră dreptmăritoare în cinstea Sfântului Ioan Scărarul, cel care ne expune, în lucrarea sa intitulată Scara, treizeci de trepte ale urcușului nostru duhovnicesc spre mântuire și spre dobândirea Împărăției lui Dumnezeu. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să parcurgă aceste zile rămase până la Învierea Domnului nostru Iisus Hristos cu rugăciune, cu pace și cu liniște sufletească, spre participarea deplină la bucuria și lumina Sfintelor Paști.

La final, părintele paroh Petru Băluță a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, pentru bucuria de a sluji în mijlocul credincioșilor din Certeju de Sus, cât și tuturor celorlalți părinți slujitori și tuturor credincioșilor care au participat la acest moment de împreună-slujire în cadrul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii.


GALERIE FOTO