Duminica a XXV-a după Rusalii în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 15.11.2015-2

Duminică, 15 noiembrie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” a filiei Tiulești din parohia Tomești, protopopiatul Brad, județul Hunedoara, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit, părintele arhimandrit Nestor Dinculeană, Consilier administrativ al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2015, privind însemnătatea Anului Omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi și a Anului Comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți la Sfânta Liturghie despre minunata lucrare a harului lui Dumnezeu în viața oamenilor, prin împărtășirea de acesta credinciosul reușind să fie apropiat vieții Bisericii și astfel moștenitor al darurilor celor cerești și al Împărăției celei veșnice.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele paroh Tiberiu Pavel a mulțumit, în numele întregii comunități, Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, pentru bucuria de a poposi în mijlocul parohiei Tomești și de a săvârși Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor acesteia.


GALERIE FOTO