Procesiune cu icoana Maicii Domnului „Vimatarissa” la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH - 15.11.2015 - Maica Domnului Vimatarissa-16

Duminică, 15 noiembrie 2015, prin mijlocirea și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, în mijlocul credincioșilor hunedoreni, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Deva, a poposit o icoană a Maicii Domnului, copie a icoanei făcătoare de minuni Maica Domnului Vimatarissa de la Mănăstirea Vatopedu din Sfântul Munte Athos.

Icoana a fost purtată în procesiune în jurul Catedralei Episcopale de un sobor de preoți și diaconi, avându-l în frunte pe Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, și în prezența unei mulțimi numeroase de credincioși veniți să participe la bucuria sosirii în mijlocul lor a icoanei Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie le-a vorbit credincioșilor prezenți despre icoana Maicii Domnului Vimatarissa, arătând în puține cuvinte atât istoria ei zbuciumată, dar și minunata ei lucrare în viața celor care i se închină cu credință, aducând multă alinare sufletească și trupească în viața credincioșilor.

După slujba de procesiune, icoana Maicii Domnului Vimatarisa a fost așezată în mijlocul Catedralei Episcopale, credincioșii prezenți putând să se închine și să participe la slujba Paraclisului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.


GALERIE FOTO