Duminica a XXXI-a după Rusalii în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 24.01.2016 - Crisan-5Duminică, 24 ianuarie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Nașterea Maicii Domnului” a mănăstirii Crișan, protopopiatul Brad, județul Hunedoara, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți la slujba Sfintei Liturghii despre roadele credinței, prin credință omul fiind capabil să ajungă la recunoașterea Mântuitorului ca Fiu al lui Dumnezeu și, astfel, să dobândească mântuirea și darurile Împărăției celei veșnice a lui Dumnezeu. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să fie următori Evangheliei lui Hristos, amintind și de faptul că astăzi, mai mult ca niciodată, suntem chemați să dăm mărturie de principiile și valorile creștine, reafirmând valorile creștine ale familiei tradiționale, cu referire la cazul familiilor Bodnariu și Nan, ai căror copiii au fost luați din sânul familiei de către autoritățile norvegiene. În solidaritate cu drama acestor familii despărțite de proprii copii, a mai amintit ierarhul hunedorean, în întreaga țară, de ziua Micii Uniri, dar și în străinătate, au fost organizate mai multe manifestații de susținere a familiei creștine.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele arhimandrit Visarion Neag, starețul mănăstirii Crișan și exarhul mănăstirilor din cuprinsul Episcopiei Devei și Hunedoarei, a mulțumit Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei pentru bucuria de a sluji în mijlocul așezământului monahal din Țara Zarandului.


GALERIE FOTO