Duminica dinaintea Nașterii Domnului sărbătorită la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica dinaintea Nașterii Domnului, 19 decembrie 2021, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei și Episcop ales al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică din această Duminică în care sunt pomeniți înaintașii Mântuitorului Iisus Hristos și explicând rolul acestora în planul de mântuire pe care Dumnezeu îl pregătise pentru neamul omenesc, a atras atenția că fiecare dintre noi suntem rânduiți de Dumnezeu pe pământ cu o menire, având, în primul rând, datoria de a păstra și preda mai departe comoara credinței noastre.


GALERIE FOTO