Slujire arhierească în Duminica „Izgonirii lui Adam din Rai”


EPDH - 13.03.2016-6Duminică, 13 martie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” a filiei Poienița Tomii din cadrul parohiei Bătrâna, protopopiatul Deva, județul Hunedoara, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie le-a vorbit credincioșilor prezenți la Sfânta Liturghie despre taina participării la viața Bisericii și la momentele importante din cursul anului bisericesc, Postul Mare în care vom intra fiind o perioadă de pregătire duhovnicească rânduită de către Sfinții Părinți ai Bisericii noastre dreptmăritoare în așteptarea luminatului praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos. De asemenea, întâistătătorul eparhiei hunedorene i-a îndemnat pe credincioși să petreacă perioada postului într-o atmosferă de rugăciune, de lucrare duhovnicească și de săvârșire a faptelor celor bune spre mântuirea sufletelor noastre din robia păcatului și a morții.

Conform tradiției liturgice a Bisericii noastre, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a înălțat, alături de credincioșii participanți la slujba Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, obișnuita rugăciune ce se rostește la începutul postului Sfintelor Paști, rugând pe Bunul Dumnezeu să ne însoțească și să ne întărească în această perioadă de întâmpinare a marelui praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO