Duminica Ortodoxiei la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH - 20.03.2016-11Duminică, 20 martie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi și de mulțimea de credincioși prezentă în prima duminică a Postului Mare, pe care Biserica noastră dreptmăritoare a rânduit-o a Ortodoxiei, aducând astfel aminte de biruința dreptei credințe împotriva celor care tăgăduiau cultul sfintelor icoane.

În prima duminică a Postului Mare, în toate bisericile parohiale și mănăstirești din cuprinsul Patriarhiei Române, s-a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei, intitulată sugestiv Ortodoxia, calea împărătească a Evangheliei.

Bucuria participării în comuniune la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost însoțită astăzi, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, și de poposirea în mijlocul eparhiei hunedorene a unei părticele din moaștele Sfântului Luca al Crimeii, ocrotitorul spiritual al paraclisului centrului eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei. Sfintele Moaște vor rămâne pentru totdeauna, prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Lazăr, Mitropolit de Crimeea și Simferopol, ca un odor de mare preț, în paraclisul centrului eparhial al Episcopiei noastre.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit hirotesia întru arhidiacon a preacucernicului părinte diacon Răzvan George Stănescu, slujitor al Catedralei Episcopale din Deva, felicitându-l astfel pentru rodnica lucrare pastoral-misionară întreprinsă în mijlocul credincioșilor deveni. Preasfințitul Părinte Gurie i-a îndemnat pe toți cei prezenți să fie următori învățăturilor Bisericii noastre ortodoxe și să devină făclii de lumină în mijlocul societății zbuciumate în care trăim, spre a fi și celorlalți călăuze spre dobândirea Împărăției lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO