Duminica Ortodoxiei la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica întâi din Postul Mare, 17 martie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Liturghia Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. La momentul rânduit din cadrul slujbei, Părintele diacon Ștefan Petreanu a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Hășdău, cu filiile Dăbâca, Goleș, Toplița și Vălari, Protopopiatul Deva, iar Părintele diacon Ștefan Dinculeasa, slujitor la Catedrala Episcopală, a fost hirotesit întru arhidiacon.

Preacuviosul Părinte arhimandrit Nestor Dinculeană, vicar administrativ eparhial, a citit Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din anul Domnului 2019.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt de binecuvântare.


GALERIE FOTO