Noi slujitori ai Sfintelor Altare hirotoniți la Catedrala Episcopală din Deva


Sâmbătă, 16 martie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva. În cadrul slujbei, la momentele rânduite, Părintele diacon Claudiu Andrei Mischie a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Valea Sângeorgiului cu filia Strei-Săcel, Protopopiatul Orăștie, iar teologul Ștefan Petrean a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Hășdău, Protopopiatul Deva.

Preasfinția Sa a rostit și un cuvânt de învățătură, despre importanța misiunii duhovnicești desfășurată de către sfințiții slujitori în mijlocul credincioșilor încredințați spre păstorire.


GALERIE FOTO