Duminica Ortodoxiei sărbătorită la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica Ortodoxiei, prima din Postul Sfintelor Paști, 24 martie 2024, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor. În cadrul slujbei, la momentul potrivit, Părintele diacon Claudiu Bogdan Mârza a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” – Obârșa, cu filiile Doborț și Leauț, din Protopopiatul Brad.

Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, tradiționalul mesaj adresat anual clerului și credincioșilor în Duminica Ortodoxiei, textul din acest an reamintind istoria și importanța sfintelor icoane în Ortodoxie.

La finalul slujbei Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a rostit un cuvânt de învățătură despre cinstirea sfintelor icoane, explicând credincioșilor prezenți că prin icoană se transmite un mesaj duhovnicesc de cunoaștere a credinței și cinstind icoana nu se cinstește materia din care este alcătuită, ci Cel reprezentat în icoană.


GALERIE FOTO