Săptămână duhovnicească în parohia Pojoga


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, în prima săptămână a Postului Mare, prin purtarea de grijă a Preotului paroh Florin Suba în parohia Pojoga și filia Sălciva, din Protopopiatul Deva, a avut loc o „Săptămână duhovnicească” în cadrul căreia, după slujbele de seară rânduite în aceste zile, preoții invitați au susținut meditații duhovnicești pe diferite teme, specifice acestei perioade.

Sâmbătă, 23 martie 2024, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Vecernia cu Litie la biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din satul Pojoga.

După slujbă Preasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți, în ajun de Duminica Ortodoxiei, despre cinstirea icoanelor în Biserica Ortodoxă, dar și despre mărturisirea păcatelor înaintea preotului duhovnic și despre împărtășirea, celor ce primesc dezlegare, cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO