Duminica Ortodoxiei sărbătorită la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica Ortodoxiei, 5 martie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, alături de soborul de preoți și diaconi.

Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române adresată clerului și credincioșilor în Duminica Ortodoxiei, iar la finalul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa a îndemnat credincioșii prezenți ca, având modelul celor care au fost prigoniți sau chiar și-au dat viața pentru apărarea dreptei, să fie iubitori față de Dumnezeu și de Biserica Sa, dar și apărători și mărturisitori ai Adevărului.


GALERIE FOTO