Atelier de creație la Centrul de zi pentru copii ,,Sfinții Părinți Ioachim și Ana” din Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, în data de 3 martie 2023, la Centrul de zi pentru copii ,,Sfinții Părinți Ioachim și Ana”, a avut loc un atelier de creație, dedicat Zilei Internaționale a Femeii, sărbătorită anual la data de 8 martie.

Desfășurat în cadrul parteneriatului Episcopiei Devei și Hunedoarei cu Asociația ,,Inimi Generoase”, evenimentul a facilitat participarea beneficiarilor din cadrul Centrului de zi pentru copii ,,Sfinții Părinți Ioachim și Ana”, a beneficiarilor Centrului de zi pentru copii al Parohiei Ortodoxe Deva IV și a alor copii din cuprinsul județului la activități de creație realizate în comun, cu scopul dezvoltării imaginației personale și a abilităților de relaționare și socializare cu copii din categorii asemănătoare de vârstă.

Pe parcursul evenimentului, copiii au fost îndrumați în decorarea de figurine din ipsos și realizarea de felicitări cu mesaje dedicate mamelor și femeilor din viețile lor de către doamna Marinescu Elena-Daniela, profesor învățământ primar, în cadrul Liceului de Arte ,,Sigismund Toduță”, Deva, de educatorii celor două centre și de un grup format din 8 voluntari ai Asociației ,,Inimi Generoase”.

În încheiere, toți copiii participanți la atelierul de creație au primit câte o răsplată dulce, oferită cu sprijinul Asociației ,,Inimi Generoase” și au promis că se vor întoarce la centru și pentru alte activități.

As. soc. Adriana Lupei


GALERIE FOTO