Duminica Sfinților Români | Hramul Schitului Grădiștea de Munte


În Duminica a doua după Rusalii – a Sfinților Români, 21 iunie 2020, Schitul Grădiștea de Munte și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

La momentul rânduit din timpul slujbei, Părintele diacon Romeo Petru Ardelean a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Dâncu Mare, cu filiile Dâncu Mic și Măgura, din cadrul Protopopiatului Orăștie.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfinția Sa a vorbit despre faptul că sfinții români pe care îi pomenim în această duminică ne-au transmis credința cea adevărată, iar noi îi cinstim realmente pe aceștia doar dacă vom reuși să perpetuăm în lumea de astăzi credința pe care ei au trăit-o și mărturisit-o chiar cu prețul vieții.


GALERIE FOTO