O nouă stareță la Mănăstirea „Sfânta Treime” – Crișcior


În cea de-a doua Duminică după Rusalii, la ceasul Vecerniei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit rânduiala de instalare a noii starețe a Mănăstirii Sfânta Treime Crișcior, în persoana monahiei Varvara Luchian.

Cu acest prilej, Preasfinția sa a evocat personalitatea celei care a condus, ca stareță, acest așezământ monahal în ultimii 19 de ani, stavrofora Ioana Vintilă, mulțumindu-i pentru jertfelnicie și lucrarea neobosită în ogorul Sfintei Biserici, rugând pe Bunul Dumnezeu să îi răsplătească râvna, dăruindu-i sănătate și bucurii duhovnicești spre mântuirea sufletului.

Noua stareță a Mănăstirii Sfânta Treime Crișcior, monahia Varvara Luchian, absolventă a Universității Politehnice din Timișoara, a îmbrăcat haina monahală în urmă cu 12 ani și s-a remarcat prin râvnă duhovnicească, dăruire întru ascultarea monahală și iscusință în cele administrativ-gospodărești, numirea în această calitate fiind însoțită de nădejea continuării și mai viguroase a lucrării desfășurate până acum de fosta stareță, stavrofora Ioana Vintilă.

Nădăjduind înr-o conlucrare rodnică între noua stareță și întreaga obște a Sfintei Mănăstiri, rugăm pe Atotmilostivul Dumnezeu să își reverse harul peste lucrarea duhovnicească, culturală și administrativ – gospodărească a acestei vetre monahale hunedorene!


GALERIE FOTO