Duminica Sfinților Români | Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a slujit la hramul Schitului Grădiștea de Munte


În Duminica a doua după Rusalii – în care sunt pomeniți toți Sfinții Români, 26 iunie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu soborul de preoți și diaconi, la Schitul Grădiștea de Munte, cu prilejul sărbătoririi hramului.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, făcând referire la pericopa evanghelică a acestei Duminici, despre chemarea primilor ucenici, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a explicat că prin misiunea Sfinților Apostoli Evanghelia lui Hristos a fost vestită în toată lumea, în părțile țării noastre propovăduind chiar Sfântul Apostol Andrei – cel întâi chemat – roadele lucrării lui fiind toți Sfinții Români, cunoscuți și necunoscuți, pe care îi cinstim în această Duminică și care sunt modele vrednice de urmat pentru fiecare dintre noi.


GALERIE FOTO