Duminica Tuturor Sfinților | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la hramul Schitului Suseni-Colț


În prima Duminică după Rusalii, 3 iunie 2018, când se face pomenirea Tuturor Sfinților, Schitul Suseni-Colț din județul Hunedoara și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre pomenirea tuturor sfinților în această Duminică, atât a celor cunoscuți, a căror prăznuire se face în fiecare zi în parte, cât și a celor care, din cine știe ce pricină sau poate din cauza unor împrejurări lumești, au rămas necunoscuți. Această prăznuire a tuturor sfinților într-o singură zi se face pentru a se arăta că ei au luptat pentru un singur Hristos, toți găsindu-se pe aceeași cale a virtuții, ca niște slujitori ai unui singur Dumnezeu.


GALERIE FOTO