Eroii Revoluției din 1989 au fost comemorați la Deva


La împlinirea a 33 de ani de la jertfa eroilor trecuți la cele veșnice în Revoluția din anul 1989, prin care regimul comunist a fost înlăturat de la putere, joi, 22 decembrie 2022, în Deva, la monumentul dedicat acestor eroi, a avut loc o manifestare comemorativă.

Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit o slujbă de pomenire, împreună cu un sobor de preoți, și a rostit un cuvânt despre jertfa sângeroasă a eroilor de la Revoluția din decembrie 1989, jertfă care ne responsabilizează să contribuim cu multă înțelepciune la echilibrul societății în care trăim, construind punți de comuniune în dragoste frățească unii către alții.

În continuare a urmat rostirea mai multor alocuțiuni din partea reprezentanților Asociației Județene a Răniților Revoluției și Urmașilor Eroilor Martiri Decembrie 1989 Hunedoara – Deva și din partea reprezentanților autorităților centrale, județene și locale, iar apoi au fost depuse coroane de flori la monumentul eroilor Revoluției din anul 1989.


GALERIE FOTO