Concert de colinde la Catedrala Episcopală din Deva

Vineri, 23 decembrie 2022, la ceas de seară, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva a avut loc Concertul de colinde intitulat «Dumnezeu dintruʼ nceputuʼ ». Concertul a fost susținut de Corala mixtă „Sfântul Ierarh Nicolae” a Catedralei Episcopale din Deva și de Corala preoțească „Sacerdotes” a Episcopiei Devei și Hunedoarei, ambele dirijate de Preotul Daniel Balea.

La final Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a rostit un cuvânt în care a îndemnat credincioșii prezenți să trăiască o viață în Hristos pentru ca lucrarea de mântuire pe care Fiul lui Dumnezeu a împlinit-o să nu rămână zadarnică, ci să fie o descoperire în a-L cunoaște, a trăi împreună cu El și a rămâne cu El în veșnicie. În încheierea cuvântului, Preasfinția Sa a adresat mulțumiri Părintelui dirijor și membrilor celor două corale pentru bucuria adusă în sufletele celor prezenți prin interpretarea frumoaselor colinde.


GALERIE FOTO