Expozitie de icoane la Colegiul National Decebal


Activitatea profesorului de religie se împlinește nu doar atunci cand susține ora de religie la clasă, ci mai ales atunci când reușește să creeze un ambient formativ-educativ care să vină în întâmpinarea dimensiunii creative a elevilor. Rubrica „Jurnalul profesorului de religie” consemneaza astfel, momentele importante din viața religioasă, culturală și nu în ultimul rând din activitatea școlară a profesorului de religie. În luna ianuarie a anului 2017, profesoara de religie Daciana Vonu a realizat împreună cu elevii claselor a V-a si VI-a de la Colegiul National Decebal o frumoasă expoziție de icoane. Amintim, de asemenea și implicarea doamnei profesoare la diferite simpozioane școlare coordonate alături de colegii profesori (Pr. Alin Mureșan, Anca Mariș), realizarea de vernisaje de icoane pe sticlă, coordonarea de activități literare (participarea elevilor la diferite concursuri de eseu),  și acțiuni cu caracter social (crearea de activități cu caracter social la Asociaţia Handicapaţilor Neuromotori Hunedoara- Deva în cadrul Cercului de Terapie Ocupaţională Raze Aurii din Deva).