Festivalul Luminii la Deva, ediția a 5-a


Sâmbătă, 11 iunie 2016, a avut loc la Deva cea de a 5-a ediție a Festivalului Luminii. Evenimentul a fost organizat de către Organizația „Cercetașii României” Centrul Local Deva, în parteneriat cu Primăria Muncipiului Deva, Asociația Steaua Cetății și Episcopia Devei și Hunedoarei. Obiectivul acestui eveniment a constat în a oferi tinerilor implicați o educație non-formală, prin responsabilizarea lor și dezvoltarea abilităților de organizare în cadrul unui eveniment național dar și în a dărui comunitătii locale un eveniment în cadrul căruia tinerii să aibă posibilitatea de a se manifesta prin diferite forme de artă, participanții deconectându-se timp de câteva ore de la problemele și stresul de zi cu zi, bucurându-se de atmosfera creată. Episcopia Devei a fost prezentă atât din punct de vedere organizatoric, prin antrenarea de resurse materiale, cât și printr-un moment artistic realizat de părintele consilier pentru învățământ și activități cu tinerii Pr. Radu Ioan Trifon care, împreună cu membrii familiei sale, a susținut un concert de muzică folk.  În cuvântul de învățătură Părintele consilier a transmis binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie asigurându-i de rugăciunea și dragostea părintească pe care acesta le-o poartă tuturor celor prezenți. De asemenea părintele consilier le-a vorbit celor prezenți despre semnificația și importanța luminii ca prim element creat de Dumnezeu, în timp ce  candelele care s-au aprins simbolizează prezența lui Hristos ca Lumină veșnică în lume. În cadrul festivalului s-au confecționat 10000 de gulguțe cu lumânări care au purtat această bucurie a luminii, s-au lansat 100 de lampioane în aer iar participanții au putut să se bucure de numeroasele ateliere pregătite de  către cercetași (atelier de gânduri bune și pictură pe pânză, atelier de vise, atelier de mandale, atelier de “dreamcatchers”, hămăceala, schimb de cărţi, atelier forum, atelier de brățări, atelier de origami, atelier de face-painting (pictat pe față, atelier de caricaturi, atelier de jocuri, cort de board games, atelier de pişcători colorate, atelier de mingiuţe si jonglerii, atelier pălmuțe colorate, expoziție foto, concert folk).

FOTO: ORGANIZAȚIA NAȚIONALĂ CERCETAȘII ROMÂNIEI, CENTRUL LOCAL DEVA