Simpozion istoric internațional la Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în cursul lunii iunie a acestui an, în vechea urbe a Devei, se va organiza un ciclu de manifestări cultural-bisericești, în cadrul celei de-a treia ediții a „Zilelor credinței și culturii la Deva”.

Primul eveniment, organizat în colaborare cu Academia Română – Centrul de Studii Transilvane, cu Università degli Studi di Padova, cu Universitatea de Stat din Republica Moldova, cu Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca și cu Universitatea din Oradea, va avea loc în zilele de 16-18 iunie 2016. Este vorba de un simpozion istoric internațional, intitulat Națiunea imaginată. Concepte și etape în construirea identităților naționale europene – deschis festiv joi, 16 iunie 2016, de la ora 17.00, în sala mare a Teatrului de Artă din Deva – la care vor participa reputați profesori universitari din țară și din străinătate, care vor investiga, în prelegerile lor, printr-o analiză interdisciplinară, conceptul de națiune.

INTRAREA ESTE LIBERĂ. Vă așteptăm cu mult drag!


Simpozion Natiunea imaginata_net