Festivalul pascal „Lumina Învierii” la Brad


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, , în Duminica mironosițelor, 30 aprilie 2023, s-a desfășurat la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Brad, Festivalul pascal intitulat „Lumina Învierii”.

Festivalul își propune să promoveze activitatea corală în parohii, în special cele urbane, să încurajeze spiritul de colaborare între corurile existente în Episcopia noastră, să stimuleze și să îmbogățească slujirea în Biserică prin cântarea corală, spre slava lui Dumnezeu. Fiind și anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești, considerăm că prin acest festival s-a putut contribui la evidențierea rolului și importanței cântării bisericești în parohiile noastre.

Cuvântul de binecuvântare din partea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a fost transmis participanților la Festival de către Preacucernicul Părinte Consilier Radu Trifon. Prezentarea Festivalului a fost realizată de d-na prof. Bianca Leucean, distins om de cultură al municipiului Brad, care a făcut și o evocare istorică a activității corale din orașul zărăndean. La Festival au participat următoarele coruri:

  1. Corul „Theotokos” al parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Brad, dirijor prof. Ioana Macsim, care, în calitate de gazde au deschis acest festival.
  2. Corul de la „Catedrala eroilor” din Hunedoara, dirijor dr. Tiberiu Scânteie.
  3. Corul „Anastasis” de la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Deva, dirijor Dorin Caius Kladni.
  4. Corul „Sf. Nicolae” al Catedralei Episcopale din Deva, dirijor Pr. Nicolae-Daniel Balea.
  5. Corul „Vestitorii” al parohiei „Sf. Nicolae” și „Sf. Varvara” din Brad, dirijor prof. Daniel Benea.
  6. Corul „Sacerdotes” al Episcopiei Devei și Hunedoarei, dirijor Pr. Nicolae-Daniel Balea, care, în calitatea de invitați speciali ai acestui eveniment, au încheiat Festivalul.

Corurile au abordat un repertoriu complex și divers, fiecare formație corală interpretând cinci piese, dintre care una din cadrul Sfintei Liturghii, una cu caracter pascal, iar celelalte trei piese fiind la alegere. Numeroșii credincioși participanți la acest eveniment au primit bucuria cântării corale și au putut cânta, în încheierea Festivalului, împreună cu membrii corurilor participante, imnul pascal: „Hristos a Înviat”.

Cu nădejdea că acest Festival, aflat anul acesta la debut, se va constitui într-o tradiție în municipiului nostru, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” mulțumește pe această cale corurilor participante și tuturor celor care au sprijinit organizarea acestui Festival pascal, credincioșii parohiei Brad 1, donatori și sponsori, astfel încât putem acum spune cu glasul Scripturii: „TOATĂ SUFLAREA SĂ LAUDE PE DOMNUL!”.

Pr. paroh Alexandru Letea


GALERIE FOTO