Hram la Schitul Bălata


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, miercuri, 3 mai 2023, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu soborul de preoți și diaconi, la Schitul Bălata, cu prilejul sărbătorii Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici – ocrotitorul așezământului monahal. La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba Parastasului, fiind pomeniți Episcopul Gurie Georgiu și ctitorii așezământului monahal, trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a explicat că înaintarea în viața duhovnicească e cu căderi și ridicări, într-o continuă luptă cu păcatele, cerând în rugăciuni ajutorul Maicii Domnului și al Sfinților, ca unii care au biruit păcatele și sunt mijlocitori pentru noi înainte lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO