Hirotesie întru duhovnici în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - Hirotesie duhovnici - 2.12.2015-16Miercuri, 2 decembrie 2015, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, a hirotesit întru duhovnici trei preoţi din eparhie: preacucernicul părinte Radu Toma din parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” – Silvașu de Jos, Protopopiatul Hațeg, preacucernicul părinte Ioan Sălăi din parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Homorod, Protopopiatul Orăștie şi preacucernicul părinte Claudiu Corhan din parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Boiu, Protopopiatul Orăștie.

La finalul slujbei, Preasfinţia Sa a oferit în dar preacucernicilor părinţi câte o cruce din lemn şi câte un Molitfelnic, pentru ca aceştia să le folosească în noua misiune ce le-a fost încredinţată.


GALERIE FOTO