Hram la biserica parohiei Sântuhalm


Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie miercuri, 8 noiembrie 2023, în ziua pomenirii Soborului Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor cereștilor puteri, la biserica parohiei Sântuhalm din Protopopiatul Deva, cu prilejul sărbătorii hramului lăcașului de cult. Răspunsurile liturgice au fost oferite de un grup din Corul „Theotokos” al Parohiei Brad I, dirijat de Ioana Macsim.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre ierarhia cereștilor puteri, împărțite în trei triade de cete îngerești, dintre care Începătoriile, Arhanghelii și Îngerii sunt cei mai apropiați de oameni, lucrând și călăuzindu-i spre a dobândi viața veșnică, de aceea sunt cinstiți, ca unii ce sunt trimiși ai lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO