Hram la Mănăstirea Clocociov din Episcopia Slatinei și Romanaților


În ziua pomenirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, miercuri, 8 noiembrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, și a Preasfințitului Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților – Arhipăstorul locului, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Clocociov din județul Olt, care și-a sărbătorit hramul.

Preasfinția Sa a vorbit în cuvântul de învățătură despre ajutorul pe care îngerii cei buni, aflați aproape de Dumnezeu, îl oferă oamenilor pe calea mântuirii, dar și despre ispitele prin care duhurile cele rele, îngerii căzuți, îi îndeamnă pe oameni spre păcate pentru a-i îndepărta de Dumnezeu.

După Sfânta Liturghie, Preasfinția Sa împreună cu soborul slujitor, a oficiat o slujbă de pomenire la mormântul ieromonahului Visarion Coman, trecut la cele veșnice în anul 2002.


GALERIE FOTO