Hram la biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Deva


Joi, 20 iulie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Deva, cu prilejul sărbătoririi hramului.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți Preasfinția Sa a vorbit despre nevoințele prin care Sfântul Proroc Ilie și-a sfințit viața și despre râvna și stăruința acestuia pentru apărarea credinței în Dumnezeul cel adevărat, atunci când poporul evreu a căzut în idolatrie.

După Sfânta Liturghie, a fost oficiată slujba Parastasului, fiind pomeniți Episcopul Gurie Georgiu și ctitorii lăcașului de cult, trecuți la cele veșnice.


GALERIE FOTO