Hram la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” și „Întâmpinarea Domnului” din Deva

În ziua praznicului Întâmpinării Domnului, vineri, 2 februarie 2024, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la hramul Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” și „Întâmpinarea Domnului” din Deva, împreună cu soborul de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul „Anastasis” al lăcașului de cult.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți Preasfinția Sa a explicat că păzirea poruncilor lui Dumnezeu și trăirea vieții în curăție, asemenea dreptului Simeon și prorociței Ana care au practicat aceste virtuți vreme îndelungată, ajută omul la înfruntarea necazurilor din viața pământească și la dobândirea vieții veșnice în Împărăția cerurilor.


GALERIE FOTO