Hram la Mănăstirea Crișcior


Marți, 29 august 2023, în ziua pomenirii Tăirerii capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Crișcior, cu prilejul sărbătoririi celui de-al doilea hram al așezământului monahal. După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu, pentru Protopopul Petru Costa și pentru ctitorii mănăstirii trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa, vorbind despre stăruința Sfântului Proroc Ioan Botezătorul în propovăduirea pocăinței, a explicat credincioșilor prezenți că forma cea mai autentică de pocăință este lupta împotriva păcatelor până la biruința totală asupra lor și reînvierea sufletească, cu ajutorul harului dumnezeiesc.


GALERIE FOTO