Hram la parohia „Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur” din Orăștie


În ziua pomenirii Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur, arhiepiscopul Constantinopolului, luni, 13 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit Dumnezeiasca Liturghie la paraclisul parohiei „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur” din Orăștie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu și pentru binefăcători și sprijinitori ai lăcașului de cult, aflat în construcție, trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a amintit că printre operele de seamă care ne-au rămas de la Sfântul Ioan Gură de Aur se află și Sfânta Liturghie, care îi poartă numele. Preasfinția Sa a explicat că cei care au scris textele liturgice ale slujbelor săvârșite în Biserică sunt oameni care au slujit lui Dumnezeu, cu viață sfântă, și care au fost inspirați de Dumnezeu la fel ca Sfinții Evangheliști și Apostoli, cuvintele rugăciunilor alcătuite de către aceștia făcându-se, pentru cei ce le rostesc când se roagă, lucrătoare și aducătoare de har și ajutor de la Dumnezeu.


GALERIE FOTO