Slujba Priveghierii la biserica „Buna Vestire” și „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Deva


Luni, 13 noiembrie 2023, în Biserica Ortodoxă se face pomenirea Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur, arhiepiscopul Constantinopolului. Cu acest prilej, în seara zilei precedente, credincioșii parohiei „Buna Vestire” și „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Deva au participat la slujba Priveghierii, săvârșită, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, de către Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, împreună cu soborul de preoți și diaconi, sărbătorind astfel cel de-al doilea hram al bisericii. Au fost oficiate slujba Vecerniei cu Litie, apoi Utrenia și Sfânta Liturghie.

În cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei Preasfinția Sa a vorbit despre încercările și suferințele prin care a trecut Sfântul Ioan Gură de Aur, mai ales în ultima parte a vieții, dar pe care Sfântul le-a răbdat cu multă smerenie.


GALERIE FOTO