Hram la Schitul Bălata


Miercuri, 1 noiembrie 2023, zi în care sunt pomeniți Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian, cei din Asia, Schitul Bălata și-a sărbătorit cel de-al doilea hram. Cu acest prilej, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți Preasfinția Sa a vorbit despre educația creștinească deosebită primită de Sfinții Cosma și Damian de la mama lor Teodotia, și despre faptele bune săvârșite de cei doi frați Sfinți care, primind de la Dumnezeu darul tămăduirilor, au oferit sănătate sufletească și trupească multor semeni, fără a primi în schimb nici o recompensă.

După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu și pentru ctitorii așezământului monahal, trecuți la cele veșnice.


GALERIE FOTO