Hramul bisericii din Sântuhalm


În ziua pomenirii Soborului Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor cereștilor puteri, marți, 8 noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu soborul de preoți și diaconi, în biserica parohiei Sântuhalm din Protopopiatul Deva, cu prilejul sărbătorii hramului lăcașului de cult. În timpul slujbei, la momentul rânduit, tânărul teolog Marius Bașa a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Birtin din Protopopiatul Brad.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre rolul sfinților îngeri în planul lui Dumnezeu pentru mântuirea neamului omenesc, exemplificând prin câteva episoade din cărțile Vechiului și ale Noului Testament, iar apoi a îndemnat credincioșii prezenți să ceară în rugăciune ajutorul sfinților îngeri, pentru ca aceștia să mijlocească pentru noi înaintea tronului Sfintei Treimi.


GALERIE FOTO