Pomenirea Sfântului Ierarh Nectarie | Hramul Schitului Nandru


Miercuri, 9 noiembrie 2022, în ziua pomenirii Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, Schitul Nandru și-a sărbătorit hramul. Cu aceste prilej, Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, împreună cu soborul de preoți și diaconi, în Altarul de vară al așezământului monahal. În timpul slujbei, la momentul rânduit, Părintele diacon Marius Bașa a fost hirotonit preot pe seama parohiei „Buna Vestire” – Birtin, cu filia Tătărăștii de Criș, din Protopopiatul Brad. La finalul Sfintei Liturghii a fost săvârșita slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu și pentru binefăcători ai așezământului monahal, trecuți la cele veșnice.

Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a rostit un cuvânt de învățătură despre importanța slujirii preoțești, prin mâinile sfințiților slujitori, cu puterea Duhului Sfânt, lucrându-se Sfintele Taine care sfințesc credincioșii, împlinindu-se astfel chemarea lui Dumnezeu adresată tuturor oamenilor, de a deveni sfinți.


GALERIE FOTO