Hramul Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” din Deva

În ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, 15 august 2023, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul „Anastasis” al lăcașului de cult.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a vorbit despre virtutea ascultării de Dumnezeu, piatra de mare preț pe care a pierdut-o Eva în grădina raiului și pe care a regăsit-o Maica Domnului, arătând disponibilitate totală față de misiunea încredințată de Dumnezeu în planul Său de mântuire cu lumea.


GALERIE FOTO