Prohodul Maicii Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


Luni, 14 august 2023, în ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Vecernia praznicului împreună cu Litia la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul de preoți și diaconi. În continuare a fost cântat Prohodul Maicii Domnului, iar apoi a urmat procesiunea în jurul sfântului locaș. Cântările liturgice au fost oferite de către Corala „Sfântul Ierarh Nicolae” a Catedralei Episcopale, dirijată de Preotul Daniel Balea.

Un cuvânt de învățătură despre preacinstirea pe care Biserica o arată față de Maica Domnului, reflectată în troparul praznicul și în cântările Prohodului, a fost rostit de Preotul paroh Dorel Ciolea.


GALERIE FOTO