Hramul parohiei „Sf. Mare Mucenic Pantelimon” din Deva


DSC_0225Miercuri, 27 iulie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” al parohiei Deva IX, cu prilejul hramului acestuia.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor participanți la Sfânta Liturghie despre curajul de a-L mărturisi pe Hristos, curaj pentru care, de-a lungul istoriei, mulți sfinți au primit cununa muceniciei, așa cum s-a întâmplat și cu Sfântul Mare Mucenic Pantelimon, pe care Biserica noastră dreptmăritoare îl prăznuiește astăzi. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să ia aminte la virtuțile și biruințele sfinților mucenici și să pună în practica vieții lor duhovnicești rugăciunea spre a se întări în credință și a primi vindecarea sufletelor și a trupurilor lor.

La finalul Sfintei Liturghii, un cuvânt a mai fost adresat de către preacucernicul părinte Petru Costa, protopop de Deva, în care le-a vorbit credincioșilor despre personalitatea deosebită a Sfântului Mare Mucenic Pantelimon, dar și de bucuria prilejuită de prezența la slujba hramului a Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei. De asemenea, preacucernicul părinte Remus Farcău, parohul comunității devene, a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Gurie pentru binecuvântarea de a sluji în mijlocul parohiei pe care o păstorește, dar și tuturor celorlalți părinți slujitori și tuturor credincioșilor care au participat la sărbătoarea hramului.


GALERIE FOTO