Hramul Schitului Grădiștea de Munte din județul Hunedoara


EPDH_18.06.2017_Slujire Schit Gradistea de Munte-5Duminică, 18 iunie 2017, Schitul „Duminica Sfinților Români” de la Grădiștea de Munte, județul Hunedoara, și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit celor prezenți, Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, a vorbit despre chemarea Mântuitorului Iisus Hristos a primilor ucenici la apostolat. Între aceștia este amintit Sfântul Apostol Andrei, cel întâi chemat, care a propovăduit Evanghelia și pe teritoriul țării noastre. În această duminică numită a „Sfinților Români” sunt pomeniți toți sfinții care au trăit pe meleagurile noastre, ca apărători și propovăduitori osârdnici ai credinței noastre strămoșești, cărora suntem datori să le urmăm și noi pentru a ne sfinți și a ajunge adevărați ucenici ai Lui Hristos.


GALERIE FOTO