Hramul schitului Grădiștea de Munte din județul Hunedoara


EPDH - 03.07.2016 - Hram Valea Rea-2Duminică, 3 iulie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Duminica Sfinților Români” a schitului Grădiștea de Munte – Valea Rea din județul Hunedoara, cu prilejul hramului acestuia.

Într-o atmosferă de bucurie duhovnicească, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția sa le-a vorbit credincioșilor prezenți despre chemarea fiecăruia dintre noi de a ne sfinți viața noastră și de a-L urma pe Hristos, având ca modele numeroși sfinți care au trăit chiar pe meleagurile noastre, ca apărători și propovăduitori osârdnici ai credinței noastre strămoșești. De asemenea, Preasfințitul Părinte Gurie i-a îndemnat pe cei prezenți să-și împodobească fiecare zi a vieții lor cu citirea Sfintelor Scripturi, cu lectura vieților sfinților și cu rugăciunea, spre a dobândi harul lui Dumnezeu și Împărăția cea veșnică.


GALERIE FOTO